תרופות נוגדות דיכאון ועלייה במשקל: עצות תזונתיות

/
/
/
252 Views

WebMD מדווח כי עד רבע מהמטופלים הנוטלים תרופות נוגדות דיכאון עולים במשקל בקשר עם השימוש בתרופות שלהם. למרות שזה אולי נראה שעלייה במשקל היא בלתי נמנעת ולא ניתן לנהל אותה תוך כדי טיפול תרופתי, סביר להניח שיש משהו שאתה יכול לעשות.

תרופות נוגדות דיכאון הן התרופה הנפוצה ביותר בארצות הברית. הם ניתנים לא רק עבור דיכאון, אלא גם עבור חרדה וכאב כרוני. סוג זה של תרופות משפיע באופן שונה על חולים בודדים; עלייה במשקל אינה משפיעה על כל מטופל. וגם בקרב אלו שכן עולים במשקל, הסיבות עשויות להיות שונות.

גורם ל

ישנן שלוש תיאוריות עיקריות לגבי מה גורם לעלייה במשקל אצל אנשים הנוטלים תרופות נוגדות דיכאון, שכל אחת מהן עשויה להיות נכונה עבור חולים מסוימים:

• תרופות עלולות להאט את חילוף החומרים, ולגרום לעלייה במשקל ללא עליה תואמת בתיאבון או צריכת מזון

• טיפול תרופתי עשוי להתמודד בהצלחה עם דיכאון, כלומר האדם מסוגל ליהנות יותר מאוכל ולכן אוכל יותר מבעבר

• טיפול תרופתי גורם לשינויים במוח המונעים את תחושת השובע, משאירים את האדם רעב כל הזמן ו/או משתוקק ליותר מזון, מה שמוביל לצריכת מזון גדולה יותר

מאמר זה מתייחס לסיבה השלישית.

סרוטונין הוא הכימיקל המוחי המעורב בתחושת השובע שאומר לנו מתי להפסיק לאכול. הסוגים הפופולריים ביותר של תרופות נוגדות דיכאון (SSRIs ו-SNRIs) פועלות על מערכת הסרוטונין של המוח, כלומר ייתכן שהמוח לא יוכל לייצר אותו בעצמו בנסיבות מסוימות כאשר זה מתאים, כמו בעת אכילה.

דיאטה עתירת פחמימות

פחמימות מעודדות את ייצור הסרוטונין ולכן גם את תחושת השובע. אנשים עם או בלי כאב כרוני עשויים להשתוקק לפינוקים מתוקים כמו גלידה, עוגיות ועוגות; הטריק של חולים הנוטלים תרופות נוגדות דיכאון הוא לשחק על התשוקה לפחמימות אבל להחליף את הלא בריאים באפשרויות בריאות יותר. ירקות עמילניים כמו תפוחי אדמה ודגנים בריאים כמו פסטה מחיטה מלאה הם אפשרויות בריאות לפחמימות.

ג'ודית ג'יי וורטמן, PhD, היא חסידה של דיאטה עתירת פחמימות עבור חולים המשתמשים בתרופות נוגדות דיכאון המפריעות לייצור סרוטונין ולתחושת שובע. היא ממליצה לאנשים לאכול פחמימות על בטן ריקה, או לפחות שעתיים אחרי שאכלו משהו עם חלבון. חלבון, בשילוב עם פחמימות, יכול להפריע להשפעותיו על הסרוטונין.

ראה עוד מ-Wurtman בכתובת http://www.psychologytoday.com/blog/the-antidepressant-diet/201008/ten-tips-prevent-weight-gain-antidepressants.

חשוב לשמור על בריאות הפחמימות. אם משהו מתוק (וורטמן ממליץ על Twizzlers) עושה את העבודה ומשבית את החשק, אז חשוב לתרגל מתינות. ממתקים רבים מכילים סירופ תירס עתיר פרוקטוז, שעלול להוביל לעלייה במשקל בצריכה קבועה, וגם צריכה של סוכר רגיל יכולה לתרום לעלייה במשקל. אכילת חתיכת פרי כאן אינה אופציה שכן, מסביר וורטמן, הסוכר הטבעי המצוי בפירות אינו מייצר סרוטונין. היו מתונים ועשו את הבחירה הטובה ביותר שאפשר.

אם אתה לא מרגיש שובע בזמן נטילת תרופה נוגדת דיכאון, נסה את העצה התזונתית של וורטמן. זה עשוי לעזור לתיאבון לחזור לקדמותו. הקפד לספר לרופא ולמטפל על כל תופעות הלוואי של תרופות, כולל עלייה במשקל.Source by Amee LaTour

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.nibraschabab.com All Rights Reserved