נסה הרגל איטי של פחמימות

/
/
/
259 Views

פחמימות – הנמצאות בדגנים, לחמים, פסטה וסוכר, כמו גם ירקות, פירות, טופו, שעועית ומוצרי חלב – מספקות לגוף את הדלק היעיל ביותר לייצור אנרגיה ופעילות מוחית. הם חיוניים מבחינה תזונתית, עיקרון המוזל כיום על ידי "שיגעון דל הפחמימות".

מה שחשוב להבין הוא שלא לכל הפחמימות יש את אותה "יעילות דלק". פחמימות רבות – המכונות "מזוקקות" או "פשוטות" – גורמות לרמות גבוהות ונמוכות של רמת הסוכר בדם, מה שעלול לגרום לתקופה של אנרגיה גבוהה ולאחריה תקופה של אנרגיה נמוכה במיוחד, ולעיתים קרובות משאירה את האדם משתוקק ליותר מהפחמימות הפשוטות המשחררות במהירות.

דוגמאות לפחמימות ה"מעודנות" הללו הן פסטה רגילה, לחם לבן, חטיפים ומוצרי מאפה. תוכניות הירידה במשקל הדוגלות באכילת פחות או אף אחד מהמזונות הללו בדרך הנכונה, אלא שהן נוטות לזרוק גם את הפחמימות הטובות. נכנה אותם "פחמימות איטיות", והנה הסיבה:

לאחר שאוכלים אותם, הפחמימות במזונות מתפרקות ומשתחררות כיחידות סוכר (גלוקוז) לזרם הדם שלך. "פחמימות איטיות" הן מזונות המשחררים גלוקוז בקצב איטי יותר.

בדרך כלל, מזונות אלה הם "מזון מלא"; כלומר, הם מכילים את הסיבים והמינרלים שלעתים קרובות מוסרים ביצירת עמיתיהם המעודנים, "השחרור מהיר". (זה ההבדל בין לחם מחיטה מלאה ללחם לבן.)

בחירה ב"פחמימות איטיות" על פני פחמימות מזוקקות עוזרת לשמור על איזון רמת הסוכר בדם (בין היתר משפיעה לטובה על רמת הרעב, מצב הרוח והריכוז הנפשי). סיבים גם מקדמים סדירות ועוזרים לשמור על רמות כולסטרול וטריגליצרידים בריאות בדם.

דוגמאות ל"פחמימות איטיות" הן לחמים וקרקרים מלאים, תפוחי אדמה עם קליפתם, שעועית וקטניות, אורז חום, שיבולת שועל ופסטה מדגנים מלאים.

להלן חמישה טיפים ליצירת הרגל של "פחמימות איטיות":

1. מזון מלא – אכלו כמה שיותר קרוב לטבעיות. ירקות, פירות, שעועית ועדשים הם מזונות מלאים המכילים את כל אבות המזון המקוריים שלהם (סיבים, ויטמינים, מינרלים ופחמימות לאנרגיה).

2. Grains & Breads – כשמדובר במוצרי דגנים כמו לחמים, קרקרים, דגנים ופסטה, בחרו בזני דגנים מלאים "כהים יותר". אפשר לעשות זאת במסעדות וגם במכולת.

3. נשנוש – פירות הם חטיף מצוין. צריכת הפרי השלם מספקת את הפחמימות בשחרור איטי ותשמור על האנרגיה שלך לאורך זמן, בניגוד למיץ פירות, המספק לגוף שחרור מהיר של סוכר פירות לזרם הדם. עוד חטיף נהדר לנסות הוא פלפל אדום פרוס עם חומוס (עשוי מחומוס).

4. קח את הזמן (אתה שווה את זה!) – בהתחשב בכך שחלק מהאפשרויות של פחמימות איטיות לוקחות יותר זמן לבשל (למשל, אורז חום לעומת אורז לבן), הכינו אותן מבעוד מועד, והכינו תוספת להקפאה לעתיד ארוחות. אורז חום הוא מאוד תכליתי; נסה את זה במרקים, תבשילים, ירקות ממולאים, או לארוחת בוקר (מחוממת) עם קינמון, צימוקים, אגוזים קצוצים או זרעי פשתן טחונים.

5. קראו תוויות – "חיטה מלאה" (או דגן "מלא" אחר) צריך להופיע לפני כל קמח אחר ברשימת המרכיבים. קמח לבן יכול להתחפש ל"קמח חיטה", "קמח מועשר", "קמח לא מולבן" או "קמח דגנים", אם להזכיר כמה.

עבודה על החלפת מזונות "פחמימות איטיים" באורח החיים שלך תבטיח שיש לך מספיק אנרגיה, תזונה נכונה ושתשמור על משקל תקין. כמובן שחיוני גם שתמצא כמה דרכים להיות פעילים ושתגביל מזונות חטיפים עתירי שומן וקלוריות כמיטב יכולתך.

(ג) זכויות יוצרים 2005, שירותי אימון אמיתיים.Source by Linda Dessau

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.nibraschabab.com All Rights Reserved