מאפיונרים אמריקאים – ג'ון מוריסי (עשן ישן)

/
/
/
316 Views

ג'וני מוריסי החל את דרכו כמתאגרף חשוף חושים, אך מאוחר יותר הפך לחבר כנופיה ושובר רגליים עבור הפוליטיקאים של טמאני הול.

מוריסי נולד בטמפלמור, מחוז טיפרי, אירלנד בשנת 1831. רעב תפוחי האדמה המפורסם היה בחיתוליו, אבל הוריו ראו את הכתובת על הקיר. הם היגרו לאמריקה ב-1833 והתיישבו בטרויה, ניו יורק. לא משכיל, אבל טוב באגרופיו, מוריסי נדחק לעבוד כסוכן איסוף עבור ראשי הפשע האיריים המקומיים. בזמן שעבד כסדרן בבית בושת בטרויה, מוריסי לימד את עצמו לקרוא ולכתוב. משהבין שעתידו מוגבל בטרויה, מוריסי עשה את המסע הקצר לניו יורק. שם הוא עשה את שמו כחוליגן גס הנלחם לעתים קרובות בברים וברציפים שונים, רק בשביל ספורט.

יום אחד הוא השתתף בקרב מאולתר עם טום מקאן, בגלריית האקדחים המקורה מתחת למלון סנט צ'ארלס. מקאן קיבל את המיטב של מוריסי, כאשר אגרוף חזק העיף את מוריסי מעל הגחלים מתנור לוהט, שהתהפך. בגדיו ובשרו של מוריסי בערו קשות, ועם עשן שמגיע מאחור, הוא זינק קדימה והיכה את מקאן חסר שכל. מכאן, הכינוי "עשן ישן".

לאחר שניצח בעוד כמה קרבות בתוך הזירה ומחוצה לה, מוריסי קרא תיגר על אלוף העולם יענקי סאליבן על תואר העולם. הקרב התרחש ב-12 באוקטובר 1853 בבוסטון קורנרס, על גבול מסצ'וסטס וניו יורק. מוריסי היה מוכה לאורך כל הקרב, אך ניצח בפסילה בסיבוב ה-37, כאשר סאליבן פגע בו בזמן שהיה למטה.

מוריסי נשכר על ידי טמאני הול כדי להגן על הקלפיות מפני כנופיית בוורי בוי, בהנהגת הקצב ביל פול, כשהוא מוצף מהתהילה האגפית החדשה שלו וכיום חבר ב-Dead Rabbits, כנופיית רחוב מפחידה. פול וחבריו הטילו אימה על הקלפיות בימי הבחירות לטובת המפלגה האינדיאנית, או Know-Nothing. ביום הבחירות, 1854, הודיע ​​פול שהוא ושלושים מבורי בוורי שלו מועדים למקום בחירות מקומי מסוים כדי להשמיד את הקלפיות. טמאני הול קרא למוריסי להגן על האינטרסים שלהם, ועם ג'ון א. קנדי, שלימים הפך למפקח המשטרה של ניו יורק, הם הרכיבו כנופיה של למעלה מחמישים ארנבים מתים. הם עמדו בהמתנה במקום הקלפי לבואו של פול.

פול הגיע למקום ההצבעה, אדם שאמר את דברו, והוא וחבורתו נכנסו בניסיון לגרום נזק רב ככל האפשר. מיד הבין פול שהקבוצה שלו גדלה בהרבה על ידי מוריסי והארנבים המתים. פול פגש את מוריסי במרכז החדר, ואחרי שבהו אחד בשני במבט מאיים לכמה רגעים, בלי לומר מילה, פול הסתובב בפתאומיות והלך, ולקח איתו את החבורה שלו. טמאני הול כל כך שמח מהגבורה של מוריסי, שהם נתנו לו בית הימורים בחינם, כמובן בהגנת המשטרה.

בשנת 1855, מוריסי שינה את פול לקרב חשופי מפרקים על מזח ליד רחוב כריסטופר. פול הסכים, אבל במקום להילחם באגרופו, פול ניסה למחוץ את מוריסי למוות, מה שכמעט עשה. כמה חודשים לאחר מכן, פול נורה ונהרג על ידי חברו הקרוב של מוריסי, לו בייקר, ב-Stanwix Hall, בר בברודווי ליד רחוב פרינס. גם בייקר וגם מוריסי נעצרו בגין רצח פול, אך לאחר שלושה משפטים שגויים (השמועות אמרו שתמני הול השפיעה על כמה מושבעים לטובת מוריסי ובייקר), האישומים בוטלו לבסוף.

ב-1857, לאחר שפרש מאיגרוף, פתח מוריסי 16 בתי הימורים, כולל בית רווחי במיוחד בסרסוטה ספרינגס. בגיבוי של תמני הול, הוא נבחר לחבר הקונגרס של ארצות הברית מניו יורק בין השנים 1867-71. בשנת 1873, כשהוא עייף מהטקטיקות הבלתי חוקיות של טמאני הול, שרק התגברו על הטקטיקות הבלתי חוקיות שמוריסי נקט בעצמו בקונגרס, מוריסי העיד נגד ראש טמאני הול, בוס טוויד. טוויד הורשע ונשלח לכלא, שם מת לאחר מכן. כפרס על שירותו למדינתו, מוריסי נבחר לסנאט של מדינת ניו יורק בשנת 1875. הוא עדיין היה סנטור כאשר מת מדלקת ריאות בשנת 1878, בגיל 47.

בשנת 1999, מוריסי, הלא הוא "עשן ישן", נבחר להיכל התהילה הבינלאומי של האיגרוף.Source by Joseph Bruno

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.nibraschabab.com All Rights Reserved