לטובה של טייטר – 9 מיתוסים של תפוחי אדמה נבסו!

/
/
/
295 Views

אם היה לי פרוטה על כל פעם שמישהו היה אומר לי "תיזהר מתפוח האדמה", הייתי כבר אישה עשירה. הפקעת האגדית כבר מזמן קורבן לאי הבנה. מאז סוף המאה ה-15 ועד היום, תפוח האדמה זכה לגינוי ממגוון סיבות. בשנת 1580, החוקר הנודע סר וולטר ראלי החזיר כמה צמחי תפוחי אדמה מאמריקה לאירלנד והעניק כמה למלכה אליזבת הראשונה. למרבה הצער, הטבחים של ארמון המלכה לא היו בקיאים היטב בפקעת המצחיקה למראה ובמקום לבשל את תפוחי האדמה, הם הרתיחו את הגבעולים והעלים לפני שהגישו אותם לבית המשפט בזמן הארוחה. לאלו מכם שאינם יודעים את המאפיינים היותר מרושעים של צמח תפוחי האדמה, הוא מכיל תרכובות רעילות הנקראות גליקואלקלואידים, שרובם מרוכזים בעלים ובגבעולים של הצמח. ככזה, כל אלה שצרכו את התכשיר המבושל, חלו במחלות מוות, וכתוצאה מכך, תפוחי אדמה נאסרו מחצר המלכה.

בעקבות זאת, נראה היה ששמועות זדוניות עקבו אחר הפקעת האומללה לאיזה חלק בעולם היא הוצגה. בצרפת, למשל, יוחס לתפוח האדמה מעמד כמעט דמוני והואשם בגרימת מחלות נבזיות, החל מצרעת ועד עגבת, וכן אחראי לעקרות ולמיניות ללא הפרעה כאחד. תפוח האדמה הפך לשמצה כל כך בהדרגה, עד שבעיירה צרפתית מסוימת פורסמה הודעה לפיה תפוח האדמה מזיק לבריאות האדם, החי והאדמה, גידולו יופסק מיד.

הזמנים המודרניים מצאו סיבות אחרות להעליב את הירק המיטיב. למרות שתפוח האדמה הוא אחד המאכלים שאנשים מתענגים בהם ביותר בימינו, חברה מונעת דיאטה ומשוגעת בריאות היום מציינת שתפוח האדמה, בהיותו עשיר מאוד בעמילן, כמעט ולא יכול להתהדר בשום סוג אחר של ערך תזונתי. אנשים היום, כל כך שקועים בקמפיין אנטי פחמימות, אפס קלוריות, ללא סוכרת, עד שהם לא מצליחים לראות את תפוח האדמה כפי שהוא באמת – ירק מזין מאוד, שכאשר מכינים אותו ואוכלים אותו נכון בדרך ובכמויות הנכונות, נוטה לעזור לעתים קרובות יותר מאשר לפגוע.

על פי דו"ח של האו"ם, ייצור תפוחי האדמה העולמי הגיע לשיא של 315 מיליון טון בשנת 2006, וכיום, כמעט 1/3 מהייצור העולמי ניתן לייחס לסין ולהודו – שתיים מהמדינות המאוכלסות ביותר בעולם. לפי מקורות, בממוצע אזרח העולם צורך כ-33 ק"ג (73 פאונד) של תפוחי אדמה מדי שנה! למעשה, האמריקאי הממוצע צורך כמעט 140 פאונד בשנה בעוד שהגרמנים אוכלים בסביבות 200 פאונד בשנה! למרות שיש כמה סוגים בסיסיים של תפוחי אדמה, 4,000 זנים שונים מעובדים ברחבי העולם. תפוח האדמה היה גם הירק הראשון שגודל בחלל ב-1995, במטרה להאכיל אסטרונאוטים ומושבות חלל עתידיות! בהתחשב במאמצים הנדרשים לגידול כל כך הרבה סוגים של תפוחי אדמה והיקפי הייצור והצריכה ברחבי העולם, קשה לחשוב על הטטר כירק ממאיר ורעיל המוכן להרוג עם עגבת או השמנת יתר. וכפי שמתברר, תפוח האדמה הוא הכל חוץ! הנה רשימה של כמה מיתוסים נפוצים של תפוחי אדמה שמטרידים אנשים גם היום.

מיתוס 1: תפוח האדמה אינו ירק

תפוח האדמה, למרות שורש פקעת, מסווג כירק בפירמידת מדריך המזון. עם זאת, הוא מכונה לפעמים גם שורש אכיל או פקעת. תפוח האדמה הוא חלק חשוב מסך המנות היומיות המומלצות של ירקות. תפוח אדמה אחד בגודל בינוני נחשב ככוס אחת של ירקות עמילניים.

מיתוס 2: תפוחי אדמה משמינים

מבחינה תזונתית, תפוח אדמה מכיל כ-80% מים ו-20% מוצק, ובערך מצויד בערך תזונתי כפי שניתן לצפות מכל ירק רגיל. תפוח אדמה נא או אפוי עם קליפה מכיל בדרך כלל 100 קלוריות, 22 גרם פחמימות, 3 גרם חלבון וללא שומן! אני מתערב שאלו חדשות נפלאות לכל האנשים מוכי הדיאטה בעולם שאמרו להם שאכילת תפוחי אדמה היא התאבדות עבור תוכנית הרזיה. זה לגמרי לא נכון אם הוא נאכל בכל טובו אפוי, מעוך, מבושל, צלוי, מאודה או מבושל. למרות שתפוח אדמה נראה גדול, בשרני ומסוכן ממש לחובבי אטקינס, הוא כשלעצמו לא יתרום הרבה לעלייה במשקל, בשל תכולת המים הגדולה שבו. עם זאת, תפוח אדמה עם תוספת החמאה או השמנת החמוצה, מוגש כצ'יפס/צ'יפס או אפוי עם גבינה לא רק יעכב את הירידה במשקל, הוא יתרום לעלייה במשקל כמו גם לבעיות כולסטרול וסוכר בדם. בעוד שתפוח אדמה אפוי פשוט יתהדר בלא יותר מ-100 קלוריות וללא שומן, חבילה קטנה של צ'יפס תספק בקלות כ-210 קלוריות בנוסף לשומן נוסף.

מיתוס 3: צ'יפס תפוחי אדמה הם ירקות

למרות שמיתוס תפוחי אדמה נפוץ זה סבור כי צ'יפס וצ'יפס נחשבים כירקות בפירמידת מדריך המזון, זה מטעה לחלוטין. העובדה הבוטה של ​​העניין היא שלמרות שתפוחי אדמה בצורתם הגולמיים מסווגים בקבוצת הירקות, תפוצ'יפס המכילים כמעט 61% שומן לא.

מיתוס 4: תפוחי אדמה מכילים פחמימות פשוטות

תפוחי אדמה מכילים פחמימות מורכבות, החיוניות לחלוטין לצרכי האנרגיה של הגוף והמוח. רוב הפחמימות הללו קיימות בצורות של עמילן. חלק מהעמילן הזה, העמיד לעיכול על ידי אנזימים בקיבה ובמעי הדק, מגיע למעי הגס כמעט שלם ומספק לגוף את צורכי הסיבים הנדרשים לו.

מיתוס 5: פחמימות הן הרכיבים התזונתיים היחידים הזמינים בתפוח אדמה

תפוח אדמה לבן נא בגודל בינוני או אפוי בקליפה, הוא גם מעצמה של חומרים מזינים אחרים. הוא מכיל בדרך כלל כמעט 35% של ויטמין C, 20% ויטמין B6, 15% יוד ו-10% כל אחד מנחושת, ברזל וניאצין, 8% כל אחד מחומצה פולית, זרחן ומגנזיום, 4% תיאמין ואבץ ועקבות של ויטמין. ת. בתקופת הבהלה לזהב של קלונדייק באלסקה בסוף המאה ה-19, תפוחי אדמה הוערכו כל כך על ידי הכורים בשל תכולת הוויטמין C שלהם, עד שהם נסחרו תמורת זהב. עד כאן לשבור את המיתוס מספר 5!

מיתוס 6: כל אבות המזון של תפוח האדמה טמונים בקליפתו

למרות שרוב תכולת החלבון שלו מרוכזת בתוך שכבת הקליפה הדקה שלו, כל שאר אבות המזון מפוזרים באופן שווה על פני הקליפה והגוף של תפוח האדמה. אז קדימה ותיהנו מהטוב הטעים של הספאד כולו!

מיתוס 7: בתפוחי אדמה אין נוגדי חמצון

למרות שאין טענות מאושרות של נוגדי חמצון בתפוחי אדמה, מחקרים מסוימים בשנים האחרונות קובעים כי לתפוחי אדמה יש סבירות גבוהה להכיל נוגדי חמצון כגון, אך לא רק אנתוציאנין וקרוטנואידים (מלבד העושר המבוסס בויטמין C ).

מיתוס 8: תפוחי אדמה טעימים רק בבישול לפי מתכונים עתירי שומן.

נסה קארי תפוחי אדמה הודי עם תפוחי אדמה מבושלים ותבלינים. אם אתה לא בעניין של מטבח אסיאתי, נסה להוסיף תפוח אדמה אפוי עם סלסה או שמנת חמוצה דלת שומן או אפילו גבינה דלת שומן. אופים תפוחי אדמה ללא גבינה ברוטב עגבניות עם רמז או שום ועשבי תיבול מוגש עם ירקות מאודים או אספרגוס בצד. לצלות אותם לסירוגין עם עלי טרגון ועשבי תיבול אחרים. השדרות מרובות – יצירתיות שמחכה להיחקר. הכל עם אותה התוצאה הסופית- ארוחה טעימה דלת שומן, עתירת פחמימות, ועמוסת תזונה שמחכה להיטרף!

מיתוס 9: תפוחי אדמה לבנים רעים לך – תאכלי בטטות במקום זאת!

שגוי. בטטה, מטוגנת ומוגשת עם גבינה, תהיה גרועה בדיוק כמו צ'יפס רגיל. טובו של ירק – כל ירק – תלוי בשיטת ההכנה ובכמות הצריכה. למרות ששניהם מכילים את אותו מספר קלוריות בממוצע, ידוע שהבטטה מכילה פחות עמילן, יותר ויטמין C, וכמעט פי שלושה מכמות הבטא קרוטן בתפוח אדמה לבן. עם זאת, אם סוכר הוא שיקול, הזן הלבן יזכה לידיים בשל תכולת הסוכר הגבוהה יותר בבטטה. לכן באופן אידיאלי יהיה בטוח לומר שתפוחי אדמה לבנים גולמיים ובטטה משלימים זה את זה מבחינה תזונתית ושהם אינם "רעים" לגוף.

כל עוד תפוחי האדמה שאתם צורכים מבושלים בדרכים נטולות שומן ואתם מחליפים את מנות הצד של גבינה, חתיכות בייקון, שמנת חמוצה ורוטב שמנת בירקות ירוקים, תירס וגזר, תהיו בטוחים בארוחה טובה, מהנה ובריאה . אז קדימה ותיהנו מהטייטים שלכם כמו שצריך ליהנות מהם – ללא אשמה וללא סיכונים!Source by Shreyasi Majumdar

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.nibraschabab.com All Rights Reserved