כדי לשפר את כישורי ההורות שלך – למד את חוק הצ'יפס הרטוב

/
/
/
287 Views

הורים מנוסים יודעים שהפעלת כישורי הורות טובים עלולה להיות מאוד מבלבלת. יש לך מערכת יחסים טובה עם המתבגר שלך, אתה מתייחס אליהם בכבוד, ומקשיב להם כשהם מדברים. איך הם מגיבים; בכך שהוא חוזר אליך ולהיות יהיר! נראה שהם מנסים (וכמעט מצליחים) לחבל בזוגיות נהדרת ואתה לא יודע מה אתה עושה לא בסדר.

נשמע מוכר? אם אתה רוצה להישאר רגוע, חסר פחד ולהמשיך לאהוב את ילדך, תכיר וללמוד "חוק הצ'יפס הרטוב".

הפסיכולוג Fitzhugh Dodson כתב ב-How to Discipline With Love (1977) שילדים יעדיפו תשומת לב שלילית מאשר ללא תשומת לב כלל, בדיוק כפי שילדים יעדיפו צ'יפס רטוב מאשר ללא צ'יפס כלל. במילים פשוטות, "חוק הצ'יפס הרטוב" קובע שכאשר אין ברירה, השני הטוב ביותר הוא גם טוב.

ג'יי מקגרו ב-Life Strategies for Teens מדבר על מקרה קיצוני של זה עם חברו שהיה פופולרי ושהוריו היו עסוקים מאוד בקריירות שלהם. הוא נתפס פעם במסיבה שבה היו סמים והוריו שלחו אותו לגמילה. הוא לא היה משתמש כבד בכלל, אבל הוריו רצו להיות על הצד הבטוח. בזמן שהיה שם הוריו ביקרו אותו כל יום וכאשר הוא סוף סוף יצא הוא נראה נהדר. החיים חזרו לשגרה, הוריו חזרו לעבודתם, … והוא חזר לגמילה. הוא הסתפק בצ'יפס (תשומת לב הוריו) שהיה רטוב (עובר את הכאבים של שימוש בסמים וגמילה)! זה חזר על עצמו כמה פעמים עד שהתרופות השתלטו עליו וקצת לאחר מכן הוא הפך לסטטיסטיקה.

ה"חוק" הזה לא חל רק על הכמיהה לתשומת לב אלא על כל מה שאנחנו באמת רוצים. לדוגמה, מצד אחד המתבגר שלך (טרום-עשרה) באמת רוצה מערכת יחסים איתך והם באמת נהנים מחברתך. עם זאת הם גם רוצים להרגיש עצמאיים, כמו שהם תופסים את הבגרות. לכן כשהם מרגישים שאתם קרובים מדי, הם מפקירים את הקשר (הקריספיות) כדי להרגיש עצמאיים (התפוצ'יפס). הם היו אוהבים את שניהם, אבל מכיוון שתחושת העצמאות חשובה להם יותר כרגע הם מסתפקים בשני הטוב ביותר; עצמאות ללא מערכת היחסים.

מה עליך לעשות? הבינו שהתגובה שלהם מראה את כל התמונה והמשיכו להתייחס אליהם בכבוד ולהקשיב להם. אתה תראה שבסופו של דבר, אחרי שהם יהיו בטוחים יותר בזהותם, הם יראו את אהבתם כלפיך בצורה חיובית יותר.Source by Shevach Pepper

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.nibraschabab.com All Rights Reserved