טריוויה לייבוש בהקפאה – מהפכה באחסון ועיבוד מזון

/
/
/
262 Views

תהליך הייבוש בהקפאה הוסיף חיים חדשים לאחסון מזון והפך את העיבוד לקל לטיפול. אגב, תהליך הייבוש בהקפאה היה מוכר לאינקה הפרואנית הקדומה של הרי האנדים. הם נהגו לאחסן את תפוחי האדמה שלהם וכמה מזונות אחרים בהרים שמעל למאצ'ו פיצ'ו. האוכל היה קפוא בעבר בגלל טמפרטורות הרים קרות, והמים התאדו לאיטם בגלל לחץ האוויר הנמוך בגבהים. זה פותח מסחרית במלחמת העולם השנייה, אך לא הוגש לעורך דין פטנטים או לעורך פטנטים בקליפורניה. הסיבה העיקרית היא שמייבש הקפאה לא היה המצאה אמיתית אלא בסופו של דבר התפתח ממכשיר מעבדה.

הרעיון הפשוט של תהליך זה הוא להסיר תכולת מים ממזון קפוא. לרוב האוכל שאנו לוקחים יש תכולת לחות רבה ועצם הלחות היא שאחראית לקלקול המזון. ההתייבשות הנגרמת תחת ואקום מטפלת בבעיית הלחות ובכך מעניקה למזון חיים ארוכים יותר. מזון מיובש בהקפאה לא רק יחזיק מעמד זמן רב יותר, אלא גם קל מאוד. זה הופך את האוכל למושלם למסע בחלל.

אם מדברים על אוכל שעבר ייבוש בהקפאה, השם הראשון שעולה לנו בראש הוא נסקפה. זה היה הקפה המיובש בהקפאה הראשון שיוצר בשנת 1938 על ידי נסטלה. זה גם הוביל לייצור מוצרי מזון באבקת מאז. מבחינה טכנית, תהליך הייבוש בהקפאה מכונה ליאופיליזציה ופועל על הרעיון של סילוק מים ממוצקים קפואים מומסים או מפוזרים. אבל בואו נראה איך זה באמת עובד?

איך זה עובד?

כידוע ייבוש בהקפאה נועד לשימור מזון, אך ניתן להשתמש בו גם לטיהור חומרים שונים. בכל מקום שבו תהליך זה יתבצע, יהיו לו ארבעת השלבים הללו

1. הקפאה: יש להקפיא את המזון תחילה לטמפרטורה נמוכה מאוד. זה מספק את התנאים המתאימים לייבוש נכון של מזון.

2. ואקום: לאחר שהמזון הוקפא, המזון מונח בוואקום. כך המים מהמזון מתאדים ממצבם המוצק מבלי לעבור את השלב הנוזלי. תהליך זה שבו מים מדלגים על שלב מכונה סובלימציה.

3. חום: על מנת לזרז את התהליך מופעל חום. הפעלת חום יחד עם ואקום בעצם מזרזת את הסובלימציה.

4. עיבוי: לבסוף, לוחות המעבה בטמפרטורה נמוכה מסלקות את הממס המאוד מתא הוואקום על ידי המרתו חזרה למוצק. זה משלים את תהליך ההפרדה. עם זאת, ניתן להימנע מהשלב האחרון אם יש צורך בייבוש פשוט ולא בהפרדה.

עם ייבוש בהקפאה, תכולת הלחות של מוצר המזון נשלטת. זה אומר שלא צריך לבשל או לקרר אותו, אבל בכל זאת הוא יישמר בטעמו ובצבעו הטבעיים בתהליך זה. שימור מזון היה רק ​​יתרון אחד, אבל תהליך זה פותר גם את בעיית מערכות המזון בחלל בכך שהוא מספק להן דיאטה בסיסית במהלך הנסיעה. הרבה טיסות למסלול בימים אלה נמשכות ימים רבים ואפילו שבועות. המזון המיובש בהקפאה יהיה קל לטיפול, ויספק פרנסה לאסטרונאוטים במהלך מסעם.Source by Connor R Sullivan

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.nibraschabab.com All Rights Reserved